IV U 448/15 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Świdnicy z 2016-04-08

Sygn. akt IV U 448/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 8 kwietnia 2016 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący SSR Magdalena Piątkowska

Protokolant Katarzyna Zych

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2016 roku w Ś.

sprawy z odwołania O. B. reprezentowanego przez J. B.

od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania
o Niepełnosprawności w Województwie (...) we W.

z dnia (...), znak: ZP. (...). (...)

o ustalenie niepełnosprawności

oddala odwołanie

UZASADNIENIE

Przedstawicielka ustawowa małoletniego powoda O. B. wniosła odwołanie od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie (...) we W. z dnia (...) i domagała się zmiany tegoż orzeczenia w punkcie 7 tj. ustalenia , iż powód wymaga stałej i długotrwałej pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczona możliwością samodzielnej W uzasadnieniu wskazała na stan zdrowia powoda, uzasadniający jej zdaniem odwołanie.

Pozwany Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie (...) we W. nie znalazł podstaw do zmiany wydanego orzeczenia.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Małoletni powód cierpi na zespół nabytych niedoborów odporności, astmę oskrzelową i alergiczny nieżyt nosa. Czyni to powoda osobą niepełnosprawną , jednakże nie w takim stopniu aby wymagał stałej czy długotrwałej pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczona możliwością samodzielnej egzystencji.

Dowód : opinia biegłych sadowych M. K. i A. S. k.43-45 akta (...) w załączeniu

Przy tak ustalonym stanie faktycznym Sąd zważył :

Odwołanie podlegało częściowemu uwzględnieniu.

Zgodnie z art. 4 a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych ( Dz.U z 9 października 1997 roku , nr 123 , poz. 776 ze zmianami ) osoby , które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy , z powodu wady wrodzonej , długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne w danym wieku. Na podstawie opinii powołanych w sprawie biegłych, którzy orzekali w niniejszej sprawie na podstawie kryteriów zawartych w §1 i 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 roku w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia /Dz.U z dnia 1 marca 2002 roku nr 17 poz. 162 ze zmianami ) , ustalono , iż powód nie spełnia przesłanek do przyjęcia, iż z uwagi na swoje schorzenie wymaga stałej lub długotrwałej pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczona możliwością samodzielnej egzystencji. Sąd dał wiarę opinii biegłego albowiem stanowi ona wnikliwą analizę stanu zdrowia powoda, rzeczowo i przekonująco uzasadnioną. Oddalono przy tym wniosek przedstawicielki ustawowej o powołanie biegłego z zakresu chorób zakaźnych albowiem biegli nie wskazali na potrzebę takiego dowodu, zaś choroba zakaźna, na którą cierpi małoletni powód daje symptomy, które w pełnym zakresie ocenili powołani biegli, w tym specjalista chorób dzieci.

Mając powyższe na względzie Sąd na podstawie art. 477 14 §1 kpc sąd oddalił odwołanie.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Katarzyna Zych
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Świdnicy
Osoba, która wytworzyła informację:  Magdalena Piątkowska
Data wytworzenia informacji: