IV U 156/18 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Świdnicy z 2018-09-19
Sygn. akt IV U 156/18
WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 19 września 2018 roku
Sąd Rejonowy w Świdnicy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie :
Przewodniczący: SSR Magdalena Piątkowska
Protokolant : Karolina Nowicka
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 września 2018 roku w Ś.
sprawy z odwołania Z. K.
od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie (...) we W.
w sprawie (...). (...) z dnia 22.03.2018 roku
o ustalenie stopnia niepełnosprawności
odwołanie oddala.
UZASADNIENIE
Powód Z. K. wniósł odwołanie od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie (...) we W. z dnia 22 marca 2018roku w zakresie wydania tego orzeczenia na czas określony albowiem , jak wskazał, nie rokuje poprawy stanu zdrowia. W dalszej części uzasadnienia odwołania powód opisał swój stan zdrowia i utrudnienia, jakie w codziennej egzystencji niesie jego niepełnosprawność.
Strona pozwana Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie (...) we W. wniósł o oddalenie odwołania, gdyż nie znalazł podstaw do zmiany wydanego orzeczenia.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
Powód Z. K. jest osobą niepełnosprawną z powodu schorzeń narządu ruchu 05-R /bezsporne/
Dnia 4 października 2017r. (...) ds. Orzekania o Niepełnosprawności w D. wydał orzeczenie z datą do 31.12.2018r. zaliczające powoda do znacznego stopnia niepełnosprawności. Zostało ono utrzymane przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie (...) we W. .
Dowód: akta (...) ( w załączeniu)
Powód jest osobą, która może zostać zaliczona do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, nie wymaga stałej lub długotrwałej opieki w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Stopień ten ma charakter okresowy do 31.12.2019r.
Dowód: opinia biegłej sądowej k. 21-22
W ustaleniu stanu faktycznego sąd oparł się na zgromadzonych w sprawie dokumentach i opinii biegłej, której sąd dał wiarę albowiem stanowiła szczegółową analizę stanu zdrowia powoda, rzeczowo i wyczerpująco uzasadnioną.
Przy tak ustalonym stanie faktycznym Sąd zważył :
Odwołanie podlegało oddaleniu.
Zgodnie z przepisem art. 4 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz.U.2011.127.721 ze zm. ) do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej. Zgodnie zaś z ust.4 powołanej ustawy niezdolność do samodzielnej egzystencji oznacza naruszenie sprawności organizmu w stopniu uniemożliwiającym zaspokajanie bez pomocy innych osób podstawowych potrzeb życiowych, za które uważa się przede wszystkim samoobsługę, poruszanie się i komunikację. Zgodnie zaś z par.13 ust.1pkt 10 rozporządzenia MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (tekst jednolity Dz.U.2015.1110) orzeczenie o niepełnosprawności zawiera okres, na jaki orzeczono niepełnosprawność;
Powód zarzucił, iż taki stopień powinien w stosunku do niego być orzeczony na stałe, jednakże jak wynika z postępowania przeprowadzonego w sprawie powód rokował/rokuje poprawę stanu zdrowia, co potwierdzają akta (...) i opinia biegłej sądowej wskazująca, iż u powoda występuje jedynie stopień umiarkowany niepełnosprawności i że ma on charakter okresowy.
Mając powyższe na względzie Sąd na podstawie art. 477 14 §1 kpc sąd oddalił odwołanie.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Świdnicy
Osoba, która wytworzyła informację: Magdalena Piątkowska
Data wytworzenia informacji: