IV P 126/17 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Świdnicy z 2019-04-16

Sygn. akt IV P 126/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 kwietnia 2019 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący : SSR Maja Snopczyńska

Protokolant : Agnieszka Ząbkiewicz

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2019 roku w Ś.

sprawy z powództwa J. R.

przeciwko Gminnej Spółdzielni (...) w likwidacji w J.

o nakazanie wydania świadectwa pracy, zaświadczenia o wynagrodzeniu i druku RP-7

nakazuje stronie pozwanej Gminnej Spółdzielni (...) w likwidacji w J. wydać powodowi J. R. świadectwo pracy potwierdzające zatrudnienie powoda u strony pozwanej na podstawie umowy o pracę w okresie od 1 marca 1968 roku do 31 grudnia 1972 roku w na stanowisku kierowca oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu( druku RP-7 )za okres zatrudnienia.

UZASADNIENIE

Powód J. R. – po ostatecznym sprecyzowaniu stanowiska - wniósł o nakazanie stronie pozwanej Gminnej Spółdzielni (...) w J. wydania dokumentów w postaci świadectwa pracy oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu za okres zatrudnienia od 1 marca 1968 roku do 31 grudnia 1972 roku.

Kurator dla strony pozwanej, w której organie zachodzą braki uniemożliwiające reprezentację, po ostatecznym sprecyzowaniu stanowiska – wskazał, że przychyla się do żądania pozwu.

BEZSPORNYM POMIĘDZY STRONAMI BYŁO:

Powód J. R. był zatrudniony u strony pozwanej Gminnej Spółdzielni (...) w J. od 1 marca 1968 roku do 31 grudnia 1972 roku na stanowisku kierowcy.

Strona pozwana nie wydała powodowi świadectwa pracy oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu za okres zatrudnienia.

W ZWIĄZKU Z (...)

SĄD ZWAŻYŁ:

Powód wniósł o nakazanie stronie pozwanej, jako byłemu pracodawcy, wydania dokumentów w postaci świadectwa pracy i zaświadczenia o wynagrodzeniu.

Obowiązek pracodawcy wydania pracownikowi świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy wynika z art. 99 kp. Natomiast obowiązek wystawienia zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości zarobków wynika z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U.nr 153 z 2009 r, poz. 1227 z późn. zm.). Zgodnie z art. 125 ust. 1 pkt 2 tej ustawy pracodawcy obowiązani są do „wydawania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości”. Natomiast art. 125a ust 3 stanowi, że „płatnik składek jest zobowiązany do wystawienia zaświadczenia o wysokości przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, wypłaconego za okresy, za które przychód ten przysługuje, a także o wysokości wypłaconych wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, świadczeń i zasiłków oraz innych należności, o których mowa w art. 15 ust. 3”. Dodatkowo § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z ubezpieczonymi i płatnikami składek w zakresie ustalania kapitału początkowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 72, poz. 846 z późn. zm.) płatnika składek ma obowiązek wystawienia dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego dla osób, za które opłacał składki na ubezpieczenie społeczne, oraz dla osób, które pozostawały w stosunku służby przed dniem 1 stycznia 1999 r. i nie spełnią warunków do nabycia prawa do świadczeń określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej.

Powód wskazał w pozwie, że był zatrudniony u strony pozwanej w okresie od 1 marca 1968 roku do 31 grudnia 1972 roku i nie otrzymał świadectw pracy i zaświadczenia o wynagrodzeniu za ten okres. Kurator strony pozwanej wskazywał, że nie ma dostępu do dokumentów spółdzielni i że żądanie pozwu jest uzasadnione.

Sąd oddalił wniosek o przesłuchanie w charakterze świadka J. C., gdyż okoliczność czy w siedzibie spółki (...) znajdują się dokumenty związane z zatrudnieniem powoda nie mają znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy wobec stanowiska kuratora, że żądanie pozwu jest uzasadnione.

Mając na uwadze powołane przepisy i stanowisko kuratora dla strony pozwanej należało nakazać stronie pozwanej wydać powodowi świadectwo pracy oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu za okres zatrudnienia od 1 marca 1968 roku do 31 grudnia 1972 roku.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Katarzyna Zych
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Świdnicy
Osoba, która wytworzyła informację:  Maja Snopczyńska
Data wytworzenia informacji: