IV P 78/18 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Świdnicy z 2018-10-17

Sygn. akt IV P 78/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 17 października 2018 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący : SSR Magdalena Piątkowska

Protokolant : Karolina Nowicka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2018 roku w Ś.

sprawy z powództwa K. L.

przeciwko Spółce (...) S.A. w B.

o świadczenie rekompensacyjne z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla

I.  powództwo oddala;

II.  zasądza od powoda K. L. na rzecz strony pozwanej Spółki (...) S.A. w B. kwotę 1200 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

UZASADNIENIE

Powód K. L. wniósł pozew przeciwko Spółce (...) SA w B. domagając się zapłaty 10.000 zł. tytułem rekompensaty z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. W uzasadnieniu powód wskazał, iż nie otrzymuje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ekwiwalentu pieniężnego z tytułu bezpłatnego węgla.

W odpowiedzi na pozew strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa i zasądzenie kosztów procesu według norm przepisanych. W uzasadnieniu wskazano m.in. iż powód nie wykazał ustawowych uprawnień do żądanego pozwem świadczenia.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Powód K. L. od 10 marca 2013 roku pobiera emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W okresie od 10 lipca 1996 roku do 30.11.2001 roku powód zatrudniony był w spółce (...) na stanowisku wulkanizatora. Stosunek pracy ustał na skutek porozumienia stron z przyczyn ekonomicznych dotyczących zakładu pracy. Od dnia 5 grudnia 2001 roku powód pobierał z ZUS zasiłek przedemerytalny.

Dowód:

• zaświadczenie k. 4

• umowa o pracę k. 14

• świadectwo pracy k.15-16

• porozumienie k. 17

• decyzja k. 18

Przy tak ustalonym stanie faktycznym sąd zważył:

Powództwo podlegało oddaleniu.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 12 października 2017 roku o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla ( DZ U z 2017 roku, poz. 1971)osobą uprawnioną do rekompensaty jest emeryt bądź rencista mający ustalone prawo do emerytury (...) i pobierających to świadczenie , uprawniony w trakcie pobierania świadczenia z tytułu emerytury (...) do bezpłatnego węgla na podstawie postanowień układów zbiorowych pracy, porozumień lub innych regulacji obowiązującym w przedsiębiorstwie górniczym, które utraciły moc obowiązującą przed dniem wejścia w życie ustawy, na skutek zawartych porozumień lub wypowiedzeń.

W niniejszej sprawie powód po pierwsze nie wykazał, aby zakład pracy, w którym pracował przed emeryturą, był przedsiębiorstwem górniczym w rozumieniu powołanej ustawy z dnia 12 października 2017 roku o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla ( DZ U z 2017 roku, poz. 1971), a ponadto by w tymże zakładzie pracy obowiązywały regulacje wewnętrzne dotyczące deputatu węglowego.

Skoro zaś, zgodnie z art. 6 kc w zw. z art. 300 kp ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne, a powód prawa do rekompensaty nie dowiódł, powództwo oddalono.

O kosztach procesu orzeczono na podstawie art. 98 kpc i zasad ogólnych rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych albowiem niniejsza sprawa nie mieściła się w katalogu szczególnych uregulowań par. 9 rozporządzenia.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Katarzyna Zych
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Świdnicy
Osoba, która wytworzyła informację:  Magdalena Piątkowska
Data wytworzenia informacji: